Çan Eğrisi Nedir? Çan Eğrisi Not Sistemi Nasıl Olur

news s 45 Çan Eğrisi Nedir? Çan Eğrisi Not Sistemi Nasıl Olur
Çan Egrisi bir çok üniversitelerde kullanılan bir sistemdir ne kadar adildir bilemiyorum , sınıfın not ortalamasına göre harflendirme yapılır ,bazen çok iyidir ama bazende kaos diyebilirim arkadalar işte çan egrisi;

Sınav sonucunda herkesin aldığı notların ortalaması alınır. Buradan istatistiksel işlemlerle (standart sapma) değişim aralığı belirlenir ve artış-azalış miktarı belli olur. Örneğin 4 kişilik bir sınıfta vize ve finallerin ortalaması şunlar olsun; 40, 50, 60, 70. Buradan sınıf ortalaması 55 olarak belirlenir. Yani 55 CC olur. Aa bb gibi diğer notlarda standart sapmaya ve cc ye (yani ortalamaya) göre yeniden hesaplanır, yukarıdaki not sistemi tablosu değişir. Çan eğrisi not sistemi budur.

Yalnız hoca herzaman çan eğrisine uyacak diye bir kaide yoktur. Hoca ister çan eğrisi uygular, ister uygulamaz. O zaman yukardaki not sistemi tablosu gecerlidir. Hoca isterse çan eğrisine bağlı kalmadan da geçme notunu aşağıya cekebilir. Örneğin derki geçme notunu 70 değil 60 yaptım. Bu durumdaki yukardaki üniversite not sistemi tablosundaki notlar 10′ar puan aşağı cekilmiş olur.

Bu Yazıda Neler Var: