Dilekçe Nasıl Yazılır Dilekçe Örnekleri

Dilekçe Nasıl Yazılır

Genellikle birçok kamu kurum ve kuruluşlarında bir çok iş için dilekçe talebinde bulunurlar. Ya da biz bir sorunumuzu dilekçe ile yazılı olarak bildirip yazılı cevap isteyebiliriz. Birçok neden ile dilekçe yazılabilinir. Örneğin su ya da elektrik faturamız beklediğimizden fazla geldi ise bunu kuruma yazılı olarak bir bilgi yada şikayet mahiyetinde dilekçe ile bildirip bunun cevabını daha kısa ve kesin bir cevap alabiliriz. Atalarımızın dediği gibi söz uçar yazı kalır.

 

 

Tabi dilekçe yazmanında bir düzeni ve bazı kuralları var. Örneğin yazacağımız dilekçede tarih olması şart. Çünkü dilekçeyi yazdığımız tarih ile cevabı için alacağımız yazılı tarih arasındaki fark çok daha kolay bulunabilinir. Bunun yanında dilekçe yazacağımız kurumun tam adı olmalı il veya ilçe ise onu da yazmalıyız, dilekçe yazacağımız konu tam ve anlaşılır olmalı, yazacağımız dilekçede isim soyisim ve adresimiz ve gerekirse telefonumuzda olmalı.

 

 

Ve en önemlisi dilekçede düzen olmalı yani dilekçe beyaz çizgisiz kağıda düzgün bir Türkçe ile yazım ve noktalama işaretlerine dikkat edilerek ve yazılacak kuruma seviyeli hitap ile yazılmalı. Dilekçe kişilere yazılmaz sadece makamlara dilekçe yazılır ve yazılacak dilekçede yazılan makama belirtilen sorun yada soru yada izin ile ilgili saygı ifadeleri kullanılarak ve en önemlisi hukuka ayrı olmayacak isteklerde bulunarak dilekçe yazılır.

banka dilekce ornegi Dilekçe Nasıl Yazılır Dilekçe Örnekleri

okul dilekce ornegi Dilekçe Nasıl Yazılır Dilekçe Örnekleri

kisa dilekce ornegi Dilekçe Nasıl Yazılır Dilekçe Örnekleri

banka dilekce ornegi Dilekçe Nasıl Yazılır Dilekçe Örnekleri

okul dilekçe örneği,banka dilekçe örneği,iş başvurusu dilekçesi,

dilekçe örnekleri,dilekçe resimleri,dilekçe nasıl yazılır,dilekçe yazma,resmi dilekçe yazma,resmi dilekçe örnekleri

Bu Yazıda Neler Var: